W tym artykule zajmiemy się obsługą widgetu kamery, który umożliwia transmisję na żywo obrazu z kamery z wykorzystaniem serwera Websocket. Dzięki skorzystaniu z tego rodzaju transmisji danych, obraz z kamery jest płynny i swobodnie możemy przełączać się między jakością obrazu.
Proces konfiguracji kamery jest bardzo prosty i wymaga jedynie skonfigurowania widgetu, ponieważ cały proces konfiguracji kamery odbywa się w funkcji ADEAS::SETUP().
Przejdźmy wobec tego do konfiguracji naszego widgetu. W dowolnie wybranym dashboardzie stwórzmy nowy widok wybierając z listy pozycję kamera.
Stwórzmy nowy punkt pomiarowy o nazwie websocket i wybierzmy punkt pomiarowy z naszego urządzenia o takiej samej nazwie. Punkt pomiarowy dla naszego urządzenia służacy do komunikacji z serwerem websocket tworzy się automatycznie podczas przejścia przez kreator dodawania nowego urządzenia, więc nie jest wymagane ręczne dodanie go do urządzenia.
Po przejściu przez konfigurację widoku, ukaże nam się nowy widok kamery z bazowym obrazkiem informującym o braku nadawanego sygnału z urządzenia. Obraz ten się zmieni kiedy podłączymy nasze urządzenie do zasilania. Z dostępnych opcji możemy wybrać opcję "Start" i "Stop" odpowiadających za rozpoczęcie i zatrzymanie transmisji, wybór dostępnej kamery, zmianę jakości oraz możliwość zrobienia zdjęcia w aktualnie wybranej jakości oraz specjalnego zdjęcia w jakości HD.
Obsługa robienia zdjęć została opisana w powiązanym artykule o nazwie Obsługa Widgetu Zdjęcia, więc dzisiaj nie będziemy się nią zajmować.
Przejdźmy teraz do środowiska Arduino IDE i wgrajmy do naszego urządzenia bardzo prosty kod.
#include <ADEAS.h>
void setup() {
ADEAS::setup("WIFI_SSID", "WIFI_PASS", "TOKEN");
}
void loop() {
ADEAS::process();
}
W przypadku kamer, jedyne co musimy zrobić to połączyć nasze urządzenie z WIFI i środowiskiem ADEAS APP za pomocą naszych danych WiFi oraz przedzielonego do naszego urządzenia tokenu.
Po odczekaniu krótkiej chwili, jeżeli system poprawnie połączy się z serwerem Websocket i znajdzie nasze urządzenie, na ekranie kamery pojawią się opcję wyboru jakości oraz pokaże się "1" przy opcji kamera. Po naciśnięciu przycisku start powinien ukazać się obraz z naszej kamery.
Płynność obrazu zależy mocno od jakości naszego łącza internetowego, dlatego jeżeli nasz obraz mocno się zacina należy obniżyć jakość w celu uzyskania płynniejszego obrazu.
W kolejnym artykule omówimy sobie jak korzystać z powiązanego widgetu Zdjęcia z Kamer, który umożliwia nam przechowywanie zrobionych zdjęć zarówno w obecnie wybranej jakości jak i specjalnego zdjęcia w jakości HD.